Ehliyet Sınıfları

Ehliyet Sınıfları

A1 Motosiklet Ehliyet Belgesi

İki ve üç tekerlekli silindir hacmi 125 santimetreküpü geçmeyen sepetli ve sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilir. A2 sınıfı ehliyet; motor gücü 35 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli ve 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetli veya sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilir.

16 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor

A2 Motosiklet Ehliyet Belgesi

Gücü 35 KW’ı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 KW’ı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacak adaylara verilmektedir.

18 Yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor

A Motosiklet Ehliyet Belgesi

M, A1 ve A2 sınıfı ehliyetleri kapsayan A sınıfı ehliyet, motor gücü 35 kw’yi geçen ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçen motosikletleri kullanmak isteyen adayların tercih edeceği bir ehliyet sınıfıdır.

24 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor

veya 2 yıllık A2 Sınıfı Sürücü Belgenizin olması gerekiyor

B Otomobil Ehliyet Belgesi

B sınıfı ehliyeti otomobil ve kamyonet kullanımını sağlayan ehliyet sınıfıdır. Otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücü adayları B sınıfı ehliyete başvurmalıdır. B sınıf ehliyete sahip olanlar aynı zamanda M, B1 ve F sınıfındaki tüm araçları kullanma yetkisine sahiptir.

18 Yaşını Doldurmuş olmanız gerekiyor

D Otobüs Ehliyet Belgesi

Otobüs kullanabilmek için gerekli olan ehliyet sınıfıdır. Yaş sınırı 24’dür ve en az B grubu ehliyet olması gerekmektedir. M, B, B1, D1 ve F sınıfı dahilindeki araçları kullanabilirler.

En az B sınıfı sürücü belgesine sahip olmanı gerekiyor

24 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor

Bir yorum yaz.